O autorze
Dyplomowany kulturoznawca (specjalizacja sztuka, UAM) i design manager.
Spędziła rok na stypendium na Uniwersytecie w La Coruña, w Hiszpanii.
Autorka strony poświęconej dizajnowi www.mayaheathrow.com
Jej teksty i wywiady traktujące o wzornictwie ukazują się w magazynie K MAG od 2010 roku. Od niedawna współpracuje również z magazynem KUKBUK, gdzie prowadzi rozmowy na temat food design.
Przez trzy lata współpracowała z K MAG jako online editor, a potem marketing manager.
Wielbicielka kultury iberyjskiej i meksykańskiej.
Od 2011 roku prowadzi wykłady z historii dizajnu, m.in. w firmach prywatnych zainteresowanych wdrożeniem design managementu.

Dizajnerski dizajn

Dizajnerski to słowo wytrych. nabrało już tylu znaczeń, że wydaje się, że worek zaraz pęknie. i wyleje się z niego to wszystko, o czym wolelibyśmy nie wiedzieć.

Dizajnerska torba, dizajnerskie krzesło, dizajnerska gumka do włosów, dizajnerska szczoteczka do zębów. Zastanówmy się, czy to rzeczywiście ma sens?

Tomek Rygalik, Janusz Kaniewski, Maja Ganszyniec – wszyscy chórem powtarzali jak mantrę: słowo dizajnerski nie ma racji bytu. Czemu? Bo nic nie znaczy! Dizajnerski (lub jak kto woli designerski) stworzono na naszym, polskim gruncie na bazie słowa dizajn (lub design) pochodzącego od włoskiego disegno – wzór, rysunek.

W języku angielskim „to design” oznacza „projektować”. I nagle uświadamiamy sobie, że powstaje tzw. masło maślane. Dizajnerski dizajn.

Zapytałam ostatnio znajomego jak rozumie słowo ‚dizajnerski’? Odpowiedź była prosta: bajerancki, niezwykły.

A przecież już wiemy, że nie o to chodzi. Dlaczego o opakowaniu na jajka nie wypowiadamy się w zachwycie, że jest dizajnerskie? W końcu to świetnie zaprojektowany przedmiot, który rzeczywiście ułatwia życie. Ale gdyby tak umieścić na jego wierzchu choćby nazwisko Tom Dixon lub Ross Lovegrove? Cóż, obawiam się, że mielibyśmy, jednak dizajnerskie pudełko na jajka...
Trwa ładowanie komentarzy...